Měsíc: Květen 2024
Žáci sobě
Během měsíce května převzali v některých hodinách výuku žáci osmých ročníků, kteří učili mladší spolužáky tajům vlastností plastů a základním dílenským dovednostem.
Nadace Orlen Unipetrol nám v letošním školním roce poskytla učební pomůcku Plastíkův kufřík, s ním můžeme poznávat rozličné vlastnosti plastů. Žáci z 8. B připravili stanoviště, na nichž skupinky žáků z pátých tříd pozorovaly povrchy plastů či nanovlákenné membrány pomocí našich USB mikroskopů. Dozvěděly se, jak se plasty vyrábí i o problémech spojených se znečišťováním planety. (Pokračování textu…)
Týden plný překvapení
Příjezd na školy v přírodě
Všechny třídy, které dnes vyjely na školy v přírodě, hlásí příjezd na místo. Všichni se ubytovali, dali si oběd a už se těší na aktivní odpoledne v přírodě.
4. C na Zámcích
V rámci akce Ukliďme Česko se 4. C vypravila na místo sídla pravěkých lidí a slovanského hradiště Zámky. Bubnováním a zpěvem si připomněla pravěké a slovanské rituály.
(Pokračování textu…)
JAK SE DAŘÍ NAŠIM STROMKŮM?
Během zimních a jarních měsíců jsme s některými žáky prvního i druhého stupně několikrát navštívili stromky v našem školním lese. V průběhu ledna až března 2024 jsme pomocí silných větví a dřevěných klád dokončili ohraničení cestiček a učebních ploch (především někteří žáci 6. ročníku a 8.B).
Pod náporem mokrého sněhu, který v Praze napadl v prosinci a lednu, se některé
stromky polámaly. Od února do dubna, pokud bylo vhodné počasí, jsme postupně doplňovali dřevní štěpku (v rámci výuky ekologických praktik a pracovních činností – žáci 6. ročníku, ve výuce pracovních činností chlapci 8.B s paní učitelkou Kamarádovou a rovněž žáci 1. stupně s paní učitelkou Řezníčkovou). Nachystali jsme kusy dřeva jako základ pro dřevěné lavičky.
Po velikonočních svátcích dodali stromkům potřebnou vláhu dobrovolní hasiči bohatou zálivkou. Některé stromky se vlivem teplých a slunečných dní probudily a nasadily nové pupeny a listy.
Ing. Jaroslava Stehnová
Zkoumám, zkoumáš, zkoumáme
Jaro nám přineslo nové možnosti pozorování:
Laboratorní práce žáků sedmých ročníků se mimo jiné věnovaly účinkům vztlakové síly v kapalinách. Děti ověřovaly znalosti Archimédova zákona, měřily potřebné veličiny pro výpočet gravitační a vztlakové síly, určovaly jejich účinky a následně své teorie ověřovaly praktickými pokusy.