Školní les do kapsy
JAK TO VŠECHNO ZAČALO?
V loňském školním roce 2022/23 naši školu oslovili zástupci výukového centra TEREZA s nabídkou projektu „Školní les do kapsy“. TEREZA vytváří programy a materiály pro školy se zaměřením na ekologii a environmentalistiku. V projektu naše škola rovněž spolupracuje se zástupcem Lesnické fakulty ČZU v Praze.
Nabídku jsme přijali a rozhodli jsme se ji spojit s oslavami 50. výročí založení školy.
Již v říjnu 2022 jsme se pustili do plnění prvních z mnoha úkolů v seznamu tohoto projektu.
- Vedení školy vybralo vhodnou plochu na školním pozemku.
- S některými žáky loňských 8. a 9. ročníků jsme z dokumentů na příslušných úřadech (on-line) zjišťovali číslo pozemku, na kterém budeme sázet les.
- Následně jsme museli zjistit, opět na úřadech, zda pozemek č. 590/1 nemá v sobě schované nějaké kabely či potrubí – přítomnost podzemních sítí. Z úřadu jsme získali stanovisko o neexistenci podzemních sítí.
- Další aktivita se týkala některých žáků loňských 6. ročníků, kdy v předmětu ekologická praktika vytvářeli myšlenkové a pojmové mapy o lese, jaký znají, uváděli význam lesa, návrhy, jaký les by si přáli mít na školním pozemku, proč mít „Školní les“.
- Začátkem prosince 2022 žákyně 8.C zpracovaly a sepsaly OFICIÁLNÍ DOPIS pro zřizovatele naší školy. V něm informovaly zřizovatele o projektu, žádaly ho o SOUHLAS s jeho realizací a o finanční příspěvek.
- V průběhu ledna 2023 přišlo od zřizovatele kladné stanovisko.
FÁZE PŘÍPRAV V LETOŠNÍM ŠKOLNÍM ROCE 2023/24
-
- V přípravném týdnu byli všichni pedagogové a další zaměstnanci informováni o projektu „Školní les do kapsy“.
- V září byli oficiálně seznámeni s projektem žáci a počátkem října na třídních schůzkách i rodiče.
V průběhu září a října jsme rovněž dokázali:
- Vybrali jsme centrální skupinu žáků (9.B), která se aktivně účastní organizace prací a aktivit v projektu. Žáci této třídy absolvovali výukový program „Školní les do kapsy“ prezentovaný hlavním koordinátorem projektu z TEREZY.
- Skupina žáků 6.A v ekologickém praktiku provedla MONITORING listnatých stromů a keřů v blízkém okolí pozemku našeho budoucího lesa.
- Některé třídy žáků a jejich učitelé se zapojili do aktivit s tématikou les – např. badatelské práce, pracovní listy např. ve výuce českého jazyka v 9. ročníku v tématu práce s odborným textem nebo učitelé 1. a 2. ročníku si vybrali téma: „Postav strom,“ jiné zaujalo téma „Když se řekne les“.
- Vybraní žáci 6. a 8. ročníků provedli 5 výkopů do hloubky 45 cm pro zjištění půdního profilu, to je důležité pro dendrologa, který navrhuje nejvhodnější skladbu listnatých stromů pro náš školní les.
- Vybraní žáci ze 7.A, 8.B a 9.A opět díry pro půdní profily zasypali, aby zde mohla být později posekána tráva.
- Se žáky 8.B v předmětu fyzika a pracovní činnosti jsme vyměřili pozemek.
- Vytvořili jsme návrh budoucího školního lesa s prostorem pro výuku, který zabírá 50 m2 z celkových 450 m2. Konečný návrh zkompletovala paní učitelka fyziky.
- Ve výuce výtvarné výchovy žáci různých ročníků vytvořili plakáty k projektovému dni „ŠKOLNÍ LES DO KAPSY“.
- Pedagogové zveřejnili zprávy na webových stránkách a na Facebooku o přípravných pracích k výsadbě lesa.
- Rozkreslení plánku na osazovací úseky pro jednotlivé třídy zajistila paní učitelka fyziky.
- Potřebnou plochu k osázení bylo nutné posekat, to zařídil pan školník z GGG (gymnázium Ústavní).
- Těsně před výsadbou je důležité odstranit travní pokryv. To je práce pro bagristu. Odstraněný travní pokryv se stane základem pro další stavby z přírodních materiálů, které nás čekají v budoucnosti.
- Každý z účastníků výsadby zasadí 2 stromky na plochu 1m2. Maximální množství stromků je 1200 kusů.
- Po výsadbě bude nutné prostor zasypat štěpkou, která bude tvořit i cestičky. Štěpka se přidává pod zasazené stromy proto, aby se jim lépe rostlo.
- Vysazené stromy musí být dostatečně prolity vodou, to zajistí dobrovolní hasiči.
- Mnoho z již proběhlých aktivit je zaznamenáno na fotografiích.
Od 3.11. 2023 mohou žáci i učitelé naší školy říci: „Zasadili jsme si školní les!“
Práce na projektu „Školní les do kapsy“ začaly již ve školním roce 2022-23. Veškeré aktivity související s tímto projektem jsme dovršili právě v pátek 3.11. 2023 vlastní výsadbou 1200 kusů listnatých stromků.
Jaké druhy stromků jsme vysadili?
dub letní
habr obecný
lípa srdčitá
javor babyka
jeřáb ptačí
buk lesní
Všem zúčastněným: žákům, učitelům, zástupcům výukového centra TEREZA, LF ČZU, hasičům i všem dobrovolníkům patří velké poděkování.
Co nás čeká dále?
Budeme se o stromky průběžně starat, aby se jim dobře rostlo a prospívaly, vyrobíme posezení do výukového prostoru, upravíme cestičky atd.
Věřím, že i vy se budete k našemu lesu rádi vracet a sledovat, jak nám (vám) stromky rostou.
S propagací také pomohli naši spolupracovníci ze Vzdělávacího centra TEREZA – vzniklo tak propagační video https://www.youtube.com/watch?v=YFd3_euD6lA
J. Stehnová