Divadlo Semafor
Ve středu 9. 12. 2015 večer navštívili žáci se svými učiteli v rámci Klubu mladého diváka představení známého pražského divadla Semafor v Dejvicích.
Jednalo se o hudební komedii Prsten pana Nibelunga, ve které se hraje a zpívá o čaromoci bájného prstenu, jehož prostřednictvím vlastník získává moc a bohatství. Slavná starogermánská sága se stala podkladem pro zcela osobité ztvárnění současnosti v inscenaci Jiřího Suchého. Představení plné vtipu, výborných hereckých výkonů Jitky Molavcové, Jiřího Suchého a dalších herců a skvělé hudby si všichni žáci opět krásně užili.
http://www.semafor.cz/repertoar/prsten-pana-nibelunga_85#
Vážení diváci,
předpokládejme, že ve 13. století, kdy vznikl onen germánský rytířský epos, nebyl nikdo z vás ještě na světě. A tak není vaší povinností znát všechno o životě a činech Nibelungů. Nejspíš jste už o nich něco slyšeli či četli, ale hlubší znalosti o těchto starých Germánech jste vlastně ani nepostrádali.
Nicméně nebude na škodu, když vám tu některé skutečnosti, kterých se dotýká náš muzikál, přiblížíme.
ÓDIN byl hlavní bůh eposu o Nibelunzích. Byl bohem smrti a války, ale i bohem básníků. Měl jen jedno oko – to druhé vyměnil za moudrost. Obýval VALHALLU, síň v pevnosti Gladsheim.
BRUNHILDE, islandská princezna, byla jeho dcera.
VALKÝRY byly krásné leč militantní dívky, jejichž povinností bylo uvádět padlé válečníky do Valhally a příležitostně se starat o jejich rozptýlení.
A byl tu taky SIEGFRIED, hrdina obdařený darem neviditelnosti a nezranitelnosti, kterou mu poskytla krev zabitého draka. Měl jen tu smůlu, že když se čvachtal v té krvi, přilípl se mu na záda lístek, který spadl ze stromu, a to bylo jediné místo, krví neomyté. Tam byl zranitelný, a na to posléze i dojel.
V létech 1851–1874 složil RICHARD WAGNER, jemuž byl sponzorem sám Ludvík II. Bavorský, cyklus čtyř oper, nazvaný Prsten Nibelungův: Valkýra, Siegfried, Zlato Rýna a Soumrak bohů. Je autorem nejen hudby, ale i libret. V Bayreuthu se od roku 1876 koná festival, na němž jsou tyto opery uváděny. Pro tento festival bylo zde postaveno divadlo. Pověst festivalu poskvrnil svou přítomností jistý A. Hitler, ale Wagnerův genius tohoto muže naštěstí převálcoval, a tak festival se těší zájmu milovníků oper dodnes.
A ještě pár slov od Jitky Molavcové…
Snad překvapení… Ale ta jsou v každém dobrém divadle vítána. Slavná starogermánská sága se stává podkladem pro zcela osobité ztvárnění současnosti z pohledu a v inscenaci Jiřího Suchého.
Boj o moc – věčné téma. Humor obrušuje hrany, ale o to víc obnažuje zrůdnost snahy jednotlivců ovládat osudy milionů. K tomu poučení, že vítěz bere vše a zbavuje se vzápětí těch, kteří mu na trůn dopomohli… V Semaforu se hraje a zpívá o čaromoci bájného prstenu, jehož prostřednictvím vlastník získává moc a bohatství. Asociací je mnoho. Najde si je určitě i divák. Téma, které dává příležitost i k nevšední herecké práci.
Současnost dává Jiřímu Suchému ve volbě předlohy za pravdu. Obměny světa se vracejí ke stále stejným zlomovým bodům a modelovým situacím. Je třeba na ně upozorňovat a pojmenovávat je. Vzdor naší nevyléčitelné nepoučitelnosti.
Autor překračuje svůj stín. A dějinné ohlédnutí v Semaforu znovu stvrzuje i starou známou pravdu, že za vším je žena. /Právě když dopisuji tyto řádky, blíží se ke mně sl. Žofie Melicharová s úmyslem podívat se, jak se takový stín překračuje. Proto raději končím a ponechám Jiřího se Žofií jejich osudu/.
Jitka Molavcová
Hudební komedie
Libreto, texty písní a hudba Jiří Suchý
Hudební nastudování Jakub Přibyl a Jiří Svoboda
Hudební aranžmá Jakub Přibyl
Hudební spolupráce Václav Dvořák
Návrhy kostýmů a scény Jiří Suchý
Zvuk Vlastislav Drozen / Karel Jína
Zvukové efekty Vlastislav Drozen
Světla Vlasta Dušek / Štěpán Hrabánek / Tomáš Lohin
Jevištní technika a výroba rekvizit Antonín Müller / Martin Weigert
Kostymérky Renata Tůmová / Martina Kšírová
Produkce Radka Holasová
Inspice Jan Petráň
Intendant Jiří Svoboda
Asistent režie Štěpán Hrabánek
Režie Jiří Suchý
Hrají:
Jitka Molavcová a Jiří Suchý – manželé Christl a Karl Nibelungovi
Vlastimil Harapes nebo
Michal Malátný – rapsód
Jiří Štědroň – Siegfried, jindy bůh Ódin
Veronika Tichá (flétna a saxofon)
Eliška Hurábová (s dcerou Leou, pro kterou nemá hlídání, klarinet a saxofon)
Magda Jedličková (trombón) – valkýry hudebnice
Ema Freiová / Johanka Kopačková / Vendula Parezová / Anna Zlámalová – zpívající valkýry
Denisa Kellnerová nebo Barbora Mašková – uvaděčka
Antonín Müller a Martin Weigert – lid